29.06.2009

Ambassador Peter Maurer, Head of the Permanent Mission of Switzerland to the United Nations in New York, was elected on 29 June 2009 to chair the Burundi Configuration of the Peacebuilding Commission of the United Nations in New York. As of 1 July 2009, Switzerland takes over from Sweden for a period of one year. Switzerland has been a member of the Configuration since May.

Ultima modifica 13.01.2023

Contatto

Comunicazione DFAE

Palazzo federale ovest
3003 Berna

Telefono (solo per i giornalisti):
+41 58 460 55 55

Telefono (per tutte le altre richieste):
+41 58 462 31 53

Inizio pagina